در دهمین جلسه شورای اسلامی شهر ساری مطرح شد ؛

شهروندان مشارکت خوبی درتفکیک زباله دارند/آموزش روزانه طرح تپش به صورت مداوم تقویت می شود

کد خبر : 235729 آذر 1396اخبار 0
سرپرست سازمان پسماند شهرداری ساری گفت: شهروندان مشارکت خوبی درتفکیک زباله دارندو در این راستا آموزش روزانه طرح تپش به صورت مداوم تقویت می شود.
شهروندان مشارکت خوبی درتفکیک زباله دارند/آموزش روزانه طرح تپش به صورت مداوم تقویت می شود

 

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندشهرداری ساری؛ عباس رجبی شامگاه سه شنبه در دهمین جلسه شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در ساری ، اظهار کرد: این طرح از شهریور ماه سالجاری در 33 کلبه چوبی سازمان پسماند شهرداری آغاز به کار کرده است.

رجبی گفت: طرح مدیریت و تفکیک پسماند در مرکز استان اجرایی شده و به صورت مداوم تقویت می شود.

وی با اعلام اینکه از آغاز این طرح تاکنون بیش از 89 تن زباله خشک در این طرح جمع آوری شده است، افزود: پیش بینی ما برای جمع آوری زباله خشک تا پایان سال جاری 500 تا 600 تن است.

سرپرست سازمان پسماند شهرداری ساری با اشاره به اینکه روزانه 300 تن زباله در سطح شهرستان ساری جمع آوری می شود، گفت: از این میزان 50 تن مربوط به زباله های روستاهای اطراف ساری است .

وی افزود: از این میزان زباله 65 درصد آن مواد غذایی، 20 درصد مواد خشک و 16 درصد دیگر سایر موارد است.

رجبی آموزش را لازمه اجرای طرح تفکیک زباله در شهر عنوان کرد و گفت: از مهرماه سالجاری تاکنون 12 هزار نفر از کارکنان و مدیران دستگاه های اجرایی و 8 هزار دانش آموز در شهر ساری آموزش دیده اند.

وی با بیان اینکه بسیاری از زباله ها قابل بازیافت هستند از مردم فهیم ساری خواست با رعایت اصول بهداشتی در تفکیک زباله مایع از جامد همکاری بیشتری با این سازمان داشته باشند.

مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری ساری گفت: مردم مشارکت خوبی در بازیافت و تفکیک زباله از مبدا دارند و تلاش و آموزش می توان گام های بیشتری در این زمینه برداشت.

قاسم قاسمی رئیس کمیسیون طرح وبرنامه شورا نیز در رابطه با کارکرد سازمان مدیریت پسماند ضمن تصدیق اشکالات  مطروحه تصریح کرد : با حضور آقای رجبی خوشبختانه نه تنها  ایرادات قبلی برطرف شد بلکه قدرت در آمد زایی سازمان پسماند  نیز افزایش یافت و سازمان به پویایی رسید .


وی افزود:یکی از اقدامات خوبی که هم اکنون مدیریت پسماند در دستور  کار خود دارد،طرح تپش (تفکیک پسماند شهری) است که با مشارکت شهروندان بخوبی دارد پیش می رود و تاکید بنده این است که اعضای شورا نیز حمایت کنند چون هم باعث افزایش درآمد سازمان می گردد و هم هزینه  ها را کاهش می دهد.


قاسمی یادآور شد:کمیسیون طرح و برنامه شورا مصوبه ای داشته مبنی بر ارایه برنامه 6 ماهه از سوی سازمان های شهرداری  که اجرای دقیق آن می تواند کمک زیادی به پویایی همه سازمان ها بنماید.


وی به ماهیت تخصصی سازمان پسماند اشاره کرد و گفت:کار رفت و روب و جمع آوری زباله از وظایف ذاتی این سازمان است و باید به آن واگذار شود ما هم با ارائه ایده هایی قطعاً به افزایش در آمد های سازمان  کمک می کنیم چون معتقدیم هر چه در آمد سازمان بیشتر باشد هزینه کم تری در ارائه خدمات به مردم تحمیل خواهد شد.


قاسمی تصریح کرد:بیش از یکصد هزار مشترک مسکونی در ساری  داریم  که با توجه به  رقم مصوب برای عوارض  پسماند می بایست سالانه 10 میلیارد تومان از این محل در آمد کسب شود اما فقط 5/2 میلیارد وصول می شود  لذا نیاز به مصوبه ای جدید است تا بین کسانی که پرداخت  نمی کنند با آن ها که پرداخت می کنند فرقی باشد.


وی گفت:معادله پرداخت عواض پسماند نیز باید اصلاح شود چون مبنای علمی ندارد.

سعید نجاریان نیز در دهمین جلسه شورای اسلامی شهر ساری اظهار داشت: استاندار جدید مازندران تفکیک زباله از مبداء را از اولویت های برنامه خود اعلام نموده و این در حالی است که این طرح یک سالی است توسط شهرداری ساری در حال اجراست و این موضوع بیانگر دور اندیشی شورای شهر و شهرداری ساری است.

 

ناصر معیل، معاون خدمات شهری شهرداری ساری نیز در این نشست با اشاره به اینکه موضوع تفکیک زباله یک بحث فرهنگی است، گفت: باید به سمت الگوی مصرف در شهر خود گام اساسی برداریم.

 

کوروش یوسفی عضو شورای اسلامی شهر ساری در ادمه به مبحث تفکیک زباله از مبدا اشاره کرد و گفت: آموزش شهروندان و کارکنان دستگاه های اجرایی برای اجرای هر چه بهتر این طرح امری ضروری و لازم است.

 

وی پیشنهاد کرد تا شهرکهایی که در شهرساری وجود دارد به عنوان پایلوت در نظر گرفته شود تا میزان مدیریت بازیافت زباله در آن محاسبه شود .

 

علي اكبر زليكاني نائب رئيس شوراي شهر ساري در اين جلسه كه به بحث و تبادل نظر پيرامون مشكلات حوزه پسماند اختصاص داشت ، در سخناني گفت : يكي از مهمترين راهبردهاي ساماندهي و مديريت پسماندها طرح تفكيك زباله از مبدا مي باشد كه هم اكنون از سوي مديريت شهري ساري در قالب طرح تپش (تفكيك پسماندهاي شهري) در حال اجراست .

 

زليكاني نقش شهروندان در مديريت مصرف و توليد زباله را يادآور شد و خاطرنشان كرد : شهروندان عزيز هم مي توانند با مديريت بهينه توليد و تفكيك زباله به كاهش اين هزينه ها كمك كنند.

 

گالری تصاویر

برچسب ها عباس+رجبی پسماند تپش تفکیک پسماندساری زباله
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید