آموزش و فرهنگسازی؛

چرا دستمال کاغذی مستعمل قابل بازیافت نیست؟

کد خبر : 2207921 اردیبهشت 1400آموزش و فرهنگ سازی 0
دستمال کاغذی استعمال شده به دلیل آلودگی قابل بازیافت نیست. بنابراین اگر ساکن ایران هستید دستمال کاغذی، دستمال حوله‌ای و دستمال توالت همه میرن تو زباله‌های تر.
چرا دستمال کاغذی مستعمل قابل بازیافت نیست؟

 

 

اگر ساکن ایران نیستید و شهرداریِ شهر محل سکونت شما امکان کمپوست (تولید کود طبیعی از زباله‌ی تر) رو فراهم کرده، دستمال کاغذی و حوله‌ای که بیشتر آلوده به مواد غذایی هستند میرن تو سطل کمپوست و دستمال توالت‌ها و یا دستمال‌های خونی و یا آلوده با مایعات بدن انسان و یا آلوده به شوینده‌های شیمیایی میرن تو زباله‌های غیرقابل بازیافت

چرا دستمال کاغذی مستعمل قابل بازیافت نیست؟

محصولاتی مثل دستمال کاغذی و یا دستمال توالت که امکان آلودگی با مواد غذایی، روغن، یا مایعات بدن انسان رو دارند با مواد بازیافتی نباید قاطی بشن چون انتقال آلودگیشون به مواد بازیافتیِ دیگه می‌تونه اونها رو هم آلوده و غیرقابل‌بازیافت کنه.
از طرفی خیلی از دستمال کاغذی‌ها و دستمال توالت‌ها از کاغذهای بازیافتی درست شدند. چون در هر بار فرآیند بازیافت، الیاف این کاغذها کوتاهتر میشه بعد از چندبار بازیافت الیافشون انقدر کوتاه میشه که دیگه قابل بازیافت نیستند.
اما چون الیاف‌های کوتاه‌ شده‌ی این محصولات زود میشکنن، این محصولات زود تجزیه میشن و گزینه‌ی مناسبی برای کمپوست هستند. بخصوص اگر زیاد آلوده نشده باشند و مواد سفیدکننده در اونها به کار نرفته باشه.

منابع:
Businessinsider.com
seattle.gov
toronto.ca
cityofsydney.nsw.gov.au

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقشه جامع شهر ساری
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید