ساری گردی

پناهگاه حيات وحش سمسكنده

کد خبر : 21107 آذر 1396ساری گردی 0
پناهگاه حيات وحش سمسكنده در اراضي جنگلي جنوب شرقي شهر ساري واقع شده است. حدود۱۰۴۱هكتار وسعت دارد و حدود۶هكتار آن مختص نگهداري و تكثير گوزن زرد و قرمز مي باشد
پناهگاه حيات وحش سمسكنده

 

 

 

پناهگاه حيات وحش سمسكنده در اراضي جنگلي جنوب شرقي شهر ساري و بعد از  پارك جنگلي شهيد زارع واقع شده است. اين پناهگاه يكي از جاذبه هاي ديدني اين استان براي طبيعت دوستان و دوستداران حيات وحش به شمار مي رود.

 

 
 

مسير دسترسي آن از ساري تا سمسكنده بوده كه در ادامه با يك جاده روستايي به داخل محوطه راه مي‌ يابد. دسترسي به منطقه از طريق جاده اصلي ساري به نكا امكان پذير است.

 

اين پناهگاه حدود ۱۰۴۱ هكتار وسعت دارد و حدود ۶ هكتار آن مختص نگهداري و تكثير گوزن زرد و قرمز (مرال) مي باشد و ابتدا در سال ۱۳۵۲ تحت حفاظت قرار گرفت، سپس طي مصوبه شماره ۶۳ مورخ ۱۳۵۴/۵/۲۱ به عنوان پناهگاه حيات وحش معرفي گرديد.

 

 
 

اين منطقه از گونه‌ هاى جنگلىجلگه‌ اى كم ارتفاع تشكيل شده كه به صورت دو منطقه جداگانه با مديريت يكپارچه، اداره مي شود. اراضي جنگلي مناطق جلگه اي خزري با گونه‌ هاي شاخص بلوط، انجيلي،‌ آزاد و توسكا مي‌باشد. همچنين، پناهگاه حيات وحش سمسكنده به عنوان زيستگاه و محل تكثير گوزن زرد به حساب مي آيد كه پس از تكثير و پرورش در اين پناهگاه، به زيستگاه اصلي خود در دِز و كرخه و همچنين ديگر زيستگاه ها چون جزيره اشك و ميان كتل فارس انتقال مي يابند.

 

 
 

شغال، گربه جنگلي، سنجاب و سمور جنگلي و گراز از گونه‌ هاي پستاندار و عقاب جنگلي، جغد و كبوتر جنگلي نيز از پرندگان شاخص اين مناطق مي‌ باشند.

 

پناهگاه حيات وحش سمسكنده در حال حاضر با انتقال چند راس مرال به عنوان مركز تكثير مرال در حال فعاليت مي‌باشد كه خوراك مرال‌ ها روزانه توسط محيط بانان تامين مي‌شود.

 

 
 

دستيابي راحت و بي دردسر به غذا باعث شده مرال‌ هاي پناهگاه حيات وحش سمسكنده در كمترين زمان ممكن خود را در نزديكي فنس‌ هاي محوطه نمايش دهند. مرال يكي از سه گونه گوزن موجود در ايران است.

 

اين پناهگاه از معدود جنگل‌ هاي جلگه اي بازمانده از جنگل‌ هاي خزري به شمار مي‌ آيد.

 
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید