مصرف پلاستیک را محدود کنیم

کد خبر : 1867529 مهر 1399آموزش و فرهنگ سازی 0
طبق آمار در ایران سالانه بیش از ۲ میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود. البته استفاده از پلاستیک جهانی است و این فقط ما نیستیم که با آنچه به طبیعت منتقل می کنیم به آن آسیب می زنیم و سالانه ۱۳ میلیون تن پلاستیک فقط به اقیانوس ها ریخته می شود! پلاستیک هایی که جان موجودات زنده اقیانوس ها را به خطر می اندازد و ۵۰۰ سال طول می کشد تجزیه شوند.
مصرف پلاستیک را محدود کنیم

           

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 وقتی دنیا یاد گرفت که خیلی از وسایل زندگی روزمره اش را پلاستیکی و یک بار مصرف کند هیچ فکر نمی کرد چقدر به محیط زیست آسیب می زند و چقدر زندگی خودش و موجودات زنده دیگر به خطر می افتد. آنچنان ظروف یک بار مصرف و پلاستیک ها در زندگی مان جا باز کرده اند که استفاده نکردن از آنها را نمی توانیم تصور کنیم اما برای نجات خودمان باید این کار را جدی شروع کنیم. به خصوص اینکه در کشور ما میزان استفاده از پلاستیک بالاست و به تازگی آمار جدید و عجیبی درباره آن منتشر شده است.

سهم ما از پلاستیک های جهان

طبق آمار در ایران سالانه بیش از ۲ میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود. البته استفاده از پلاستیک جهانی است و این فقط ما نیستیم که با آنچه به طبیعت منتقل می کنیم به آن آسیب می زنیم و سالانه ۱۳ میلیون تن پلاستیک فقط به اقیانوس ها ریخته می شود! پلاستیک هایی که جان موجودات زنده اقیانوس ها را به خطر می اندازد و ۵۰۰ سال طول می کشد تجزیه شوند.

تحقیقات نشان می‌دهد که تمام پلاستیک‌ها ممکن است در صورت خراش یا گرم شدن، مواد شیمیایی مضر آزاد کنند. وقتی پلاستیک را به صورت زباله بیرون می ریزیم سوزاندن آنها می‌تواند موجب آزاد شدن مواد شیمیایی شده و بیماری‌های تنفسی ایجاد کند.کیسه های پلاستیکی که استفاده از آنها به بخشی از زندگی مان تبدیل شده همراه باد جابه جا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند و موجب گرفتگی آبراهه ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زادوولد انواع حشرات افزایش پیدا می کند. کیسه های پلاستیکی که معمولا از ترکیبی پلیمری به نام «پلی اتیلن» سبک درست می شوند و عمر آنها بین ۵۰ تا بیش از ۳۰۰ سال است ، درصورت ورود به محیط زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی از قبیل وال، دلفین، فک و لاک پشت و نیز پرندگان دریایی بر اثر خوردن این کیسه ها و خفگی ناشی از آن می میرند.کیسه های بلعیده شده حتی پس از مرگ جانوران و تجزیه آنها نیز سالم باقی می مانند، بنابراین دوباره پراکنده شده و از بین بردن حیاتی دیگر را ادامه می دهند. پلاستیک ها درصورتی که به عنوان زباله دفن شوند، به علت تجزیه آرام و کند در محل های دفن می توانند سبب تشکیل شیرابه و نفوذ آن به آب های زیرزمینی شوند. این شیرابه شامل ترکیباتی نظیر فلزات سنگین و سایر ترکیبات خطرناک است که جزو ترکیبات زیان آور برای محیط زیست هستند. ضمن اینکه همه مواد شیمیایی به کار رفته در آن جذب نمی‌شود و بخشی از آن هنگام تماس با مواد غذایی گرم به غذا منتقل و وارد سیستم گوارشی فرد می‌شود. بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان هم گاهی به دلیل استفاده مستمر از ظروف پلاستیکی انسان ها را درگیر می کند.

جریمه و زندان برای استفاده از پلاستیک!

در جهان جنبشی علیه استفاده از پلاستیک راه افتاده و تلاش شده مردم به حذف پلاستیک از زندگی شان تشویق شوند یا اینکه با راهکارهایی آسیب های این ماده برای محیط زیست به حداقل برسد.

آلمانی ها ملزم به جداسازی زباله هایشان هستند و اگر این کار را انجام ندهند جریمه و حتی زندان در انتظارشان است. جداسازی زباله ها باعث می شود پلاستیک ها بازیافت شوند و به عنوان زباله در طبیعت رها نشوند. در بمبئی هند جریمه استفاده از کیسه پلاستیکی هزار روپیه است. اما جریمه هایی که دولت کنیا برای استفاده از کیسه های پلاستیک در نظر گرفته بسیار سنگین بوده و مورد توجه جهان قرار گرفته است. براساس قانون جدیدی که در این کشور وضع شده ساخت و واردات این کیسه‌ها دست کم ۱۹ هزار دلار جریمه مالی یا یک سال حبس دارد و کنیایی ها با استفاده از این کیسه ها ۳۸ هزار دلار جریمه می شوند یا ۴ سال به زندان می روند!در کشورهایی مثل فرانسه و انگلستان و ایتالیا استفاده از این کیسه ها ممنوع است یا برای آن مالیات زیادی در نظر گرفته شده که بازدارنده باشد. در آمریکای شمالی هم خرید آب در بطری‌های پلاستیکی ممنوع است.

چند راهکار برای زندگی بدون پلاستیک

شاید به نظر برسد نتوانیم پلاستیک را از زندگی مان حذف کنیم. خیلی وقت ها غذاهایمان را در ظروف یک بار مصرف می خوریم، از سفره یک بار مصرف پلاستیکی استفاده می کنیم، خریدهایمان را در چندین کیسه پلاستیکی می ریزیم و قاشق و چنگال پلاستیکی در خانه های همه پیدا می شود.

اما کم کم می توانیم تمرین کنیم و با راهکارهایی میزان استفاده از این ماده را به حداقل برسانیم. حتما اولین چیزی که به نظرتان می رسد استفاده از کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی است که راه بسیار خوبی است.بعد اینکه پلاستیک‌های بد را مصرف نکنیم. در انتهای هر ظرف پلاستیکی یک عدد (از ۱ تا ۷) در داخل مثلثی که با پیکان کشیده شده، نوشته شده است. هر عدد مربوط به یک نوع پلاستیک است. بدترین انواع پلاستیک اینها هستند:عدد ۳ نشان‌دهنده پلی وینیل کلراید است. پلاستیکی به شدت سمی که حاوی افزودنی‌های خطرناکی همچون سرب و فتالات است و در بسته‌بندی‌های پلاستیکی، برخی بطری‌های فشرده، ظروف مربای بادام‌زمینی و اسباب‌بازی‌ کودکان استفاده می‌شود.عدد ۶ یعنی پلی استیرن که حاوی استیرن و برای مغز و سیستم عصبی سمی است. این پلاستیک در استیروفوم‌ها، ظرف‌های یکبار مصرف و کارد و چنگال‌های پلاستیکی به کار می‌رود.عدد ۷ هم پلی‌کربنات است که حاوی بیس فنول A است و در بیشتر کنسروهای غذایی، لیوان‌های پلاستیکی شفاف، بطری‌های نوشیدنی ورزشی، ظروف کچاپ و آبمیوه به کار می رود. از نی های پلاستیکی استفاده نکنیم. این نی ها معمولا در طبیعت ریخته می شوند و اثرات بسیار بدی هم دارند. به جای نی پلاستیکی با نی های کاغذی نوشیدنی هایمان را بخوریم. راه دیگر این است که برای هرکدام از این ظرف هایی که به آنها عادت کرده ایم جایگزین پیدا کنیم. مثلا به جای اینکه آب معدنی هایی که در ظرف پلاستیکی هستند بخریم یک قمقمه پر از آب همراه داشته باشیم یا در کیف مان لیوان بگذاریم تا از لیوان یک بار مصرف استفاده نکنیم. غذایمان را در ظروف شیشه‌ای یا استیل هایی که زنگ نمی زنند بریزیم. حتما دیده اید در بسیاری از فروشگاه های بزرگ میوه ها در ظروف یک بار مصرف و با سلفون بسته بندی شده اند. به جای آنها از میوه فروشی خرید کنید و این بسته بندی ها را نخرید. مواد غذایی آماده مثل سبزی های خرد شده، ذرت و نخود و لوبیای فریزری هم در بسته بندی های پلاستیکی عرضه می شوند. سعی کنید خودتان میوه و سبزی خرد کنید و در فریزر بگذارید آن هم در ظرف های مخصوص و نه در کیسه پلاستیک.

بسیاری از خوراکی ها مانند سس ها یا مواد شوینده ای که نیاز داریم در ظروف پلاستیکی عرضه می شوند. می توانیم استفاده از آنها را هم حذف یا حداقل محدود کنیم. مثلا سس و چاشنی را خودمان در خانه درست کنیم و در ظروف شیشه ای نگه داریم یا به جای پاک کننده های شیمیایی که معمولا در ظروف پلاستیکی قرار دارند از جوش شیرین و سرکه استفاده کنیم. حتما برایتان جالب است اگر بدانید اکلیل هایی که در لوازم آرایشی وجود دارند نوعی پلاستیک هستند. وقتی از اکلیل و زرق و برقهای پلاستیکی ریز روی صورت استفاده می‌کنید، زمانی که صورت خود را می شورید، اینها در داخل لوله ها رفته از اقیانوسها سر در می‌آورند.دیگر اینکه به کودکان به جای اسباب بازی پلاستیکی، اسباب بازی چوبی هدیه دهید.ضمن اینکه سعی کنید برای بچه ها از پوشک پارچه ای استفاده کنید.براساس مطالعاتی که انجام شده حدود۳ میلیارد و۸میلیون کیلوگرم پوشک بچه یکبار مصرف سالانه در آمریکا به زباله دانی ها ریخته می شود. که برای تولید این مقدار پوشک بچه چیزی حدود ۴۰ هزار کیلو گرم پلاستیک و بیش از ۲۰۰ هزار درخت استفاده می شود. اگر به هرحال مجبور شدید از کیسه های پلاستیکی استفاده کنید آنها را در طبیعت و دریا رها نکنید. سعی کنید زباله هایتان را به خشک و تر تفکیک کنید تا پلاستیک ها بازیافت شده و مشکل ایجاد نکنند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید