بی تفاوت نباشیم

کد خبر : 1696818 تیر 1399آموزش و فرهنگ سازی 0
درخت و فضای سبز در تاریخ همیشه مظلوم واقع شده اند، چه آن زمان که برای تولید زغال و گرم کردن خانه ها قطع می شدند و به خاطر استفاده های غیر اصولی بخش زیادی از آن ها هدر می رفت و چه در عصر حاضر که برای تولید کاغذ به شکل بی رویه ای از بین می روند و متأسفانه جایگزینی هم برای آن ها در نظر گرفته نمی شود.
بی تفاوت نباشیم

 

 

 

 

 

دولت الکترونیک راه نجات درخت ها

سازمان ها و نهاد های دولتی و بانک ها به خاطر استفاده مکرر و پرتعداد از کاغذ و نامه نگاری و کاغذ بازی های متعدد اداری، همیشه یکی از پرمصرف ترین حوزه های مصرف کاغذ محسوب می شوند اما دولت طی سال های اخیر با درک شرایط موجود، راهی برای نجات درختان پیدا کرده است و آن هم چیزی نیست جز دولت الکترونیک. دولت الکترونیک هم چیزی نیست به جز در خدمت گرفتن ظرفیت اینترنت و فناوری اطلاعات برای ارتقای سرعت و سلامت انجام امور دولتی به صورت شبانه روزی. دولت الکترونیک که در حال حاضر گام های خوبی برای تحقق آن برداشته شده است، تا حد بسیار زیادی به استفاده هرچه کمتر کاغذ در روند بوروکراسی های اداری کمک می کند.

از جمله اقداماتی که تا کنون در این راستا به انجام رسیده، باید به تأسیس و راه اندازی دفاتر پیش خوان دولت در تمامی شهرها و استان های کشور، تشکیل بانک ملی اطلاعات، راه اندازی دفاتر پلیس + 10، توسعه بانکداری الکترونیک، ارائه اظهارنامه الکترونیکی و همچنین ارسال الکترونیکی صورت معاملات فصلی سازمان امور مالیاتی کشور و همچنین ارائه خدمات غیر حضوری بانک ها به مشتریان اشاره کرد.

در این میان سازمان های مختلف هم بیکار نبوده اند و هر یک به نحوی سعی می کنند بخشی از امور خود را بدون نیاز به حضور مراجعان و کاغذبازی های اداری انجام دهند که بارزترین آن ها تلاش مخابرات در راستای ترغیب مردم به عدم دریافت قبض های کاغذی است. فراهم کردن دریافت اطلاعات دیگر قبوض و جریمه ها و خدمات پلیس و عوارض شهرداری و ... از طریق تلفن همراه و اینترنت هم از جمله خدماتی است که برای مصرف هرچه کمتر کاغذ و آلودگی محیط زیست و در نهایت تحقق دولت الکترونیک انجام می شود.

سهم ستاره ها از محیط زیست

وضعیت محیط زیست کشور کمی تا قسمتی وخیم است و همین امر هم باعث شده که به تازگی تعدادی از قهرمانان ورزشی و هنرمندان مطرح کشور به عنوان سفیران محیط زیست کمر همت ببندند تا شاید الگویی عملی به ویژه برای نسل جوان جامعه باشند.

تا همین امروز علی دایی، اکرم خدابنده، یوسف کرمی، لیلا رجبی، کیانوش رستمی، بهداد سلیمی، صادق بیگلری، فاطمه منتظری، آندرانیک تیموریان، عظیم قیچی ساز، حمید سوریان و ابراهیم جوادی ورزشکارانی هستند که به جمعیت سفیران محیط زیست کشور پیوسته اند. اما هنرمندان هم از این قافله عقب نمانده اند و گرچه هنوز نه به صورت رسمی اما فعالیت های زیادی برای فرهنگسازی حفاظت از محیط زیست و صرفه جویی در مصرف کاغذ داشته و دارند. پخش پیام های فرهنگی و آموزشی در شبکه های اجتماعی شخصی و حضور در برنامه های حمایتی بخشی از این فعالیت هاست؛ به طور مثال برخی به عنوان حامی محیط زیست با کمک ستاره های سینما و تلویزیون فیلم های کوتاه چند ثانیه ای را تهیه و در شبکه های اجتماعی پخش می کنند که هنرمندان محبوب کشور که حامیان زمین پاک هستند، با زبان ساده و خودمانی، راهکارهای ساده حفاظت از محیط زیست و یا هدر ندادن کاغذ را عنوان می کنند؛ مثلا همین چند وقت پیش تیزری از صابر ابر در شبکه اجتماعی اینستاگرام پخش شد که با تأکید بر صرفه جویی از کاغذ، با زبانی ساده می گفت: هر تکه کاغذ 7 بار بازیافت می شود، کاغذ را به راحتی دور نریزیم.

شاید بعد از همه اینها دیگر نوبت به خود ما رسیده است، مایی که می بینیم چه بسیار دفترهای پر نشده و سررسیدها و تقویم های قطور رو میزی بدون استفاده ای که بعد از خانه تکانی های سالانه، جایی جز سطل زباله ندارند و چه بسیار تراکت و بروشور و کاتالوگ هایی که بی هدف در خانه ها و سر چهارراه ها توزیع می شوند و آخر کارهم بدون این که توجه عابران را جلب کنند در کف خیابان ها پخش می شوند. کاش به هزینه اندک پیامک بانک ها تن بدهیم و از عابر بانک رسید نگیریم و.... شاید حالا دیگر زمان آن رسیده باشد که ما هم از قدم های کوچک شروع کنیم و از تکه های ارزشمند کاغذی که در دسترس داریم، استفاده کنیم و بدانیم و آموزش دهیم که: کاغذ زباله نیست، آن را دور نریزیم.

هر که در خاطره چوب ببیند باغی خوابش آرام ترین خواب جهان خواهد بود

هر کسی گرفتاری ها و مشغله های خاص خودش را دارد آن هم در زندگی های پر استرس و پر دردسر امروزی که شاید خیلی وقت زیادی برای فکر کردن به مباحث خارج از دغدغه های روزمره برایمان باقی نگذارد. اما هستند کسانی که علی رغم تمام درگیری هایی که دارند، دلشان برای محیط زیست مان می سوزد و بخشی از زمان و زندگی خود را وقف حفاظت از آن می کنند. از بین تمام این آدم ها، به سراغ چند فعال محیط زیستی می رویم تا هرچند کوتاه، پای دغدغه هایشان بنشینیم.

 

 

چگونه می توانیم؟

درخت و فضای سبز در تاریخ همیشه مظلوم واقع شده اند، چه آن زمان که برای تولید زغال و گرم کردن خانه ها قطع می شدند و به خاطر استفاده های غیر اصولی بخش زیادی از آن ها هدر می رفت و چه در عصر حاضر که برای تولید کاغذ به شکل بی رویه ای از بین می روند و متأسفانه جایگزینی هم برای آن ها در نظر گرفته نمی شود. در این میان نهادهای دولتی و تصمیم گیر در حفاظت از محیط زیست بسیار تأثیرگذارند. شاید مهم ترین نمود آن هم در اقداماتی همچون تفکیک زباله از مبدأ به خصوص در نهادهای دولتی (بخش های با مصرف مشخص و ثابت)، جایگزین کردن نامه نگاری های سنتی در اداره ها و مدارس با تجهیزات الکترونیکی و همچنین آموزش ها و فرهنگسازی های گسترده در بستر زیر ساخت های مناسب برای جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی باشد.

اما فارغ از نهادها و سازمان های دولتی، خود ما هم به عنوان کسانی که به طور مستقیم و غیر مستقیم با درخت و فضای سبز و کاغذ سر و کار داریم، نقش کمی در حفاظت از آن ها نداریم. شاید اگر بدانیم هر کاغذی می تواند تا 7مرتبه بازیافت شود و دوباره مورد استفاده مجدد قرار بگیرد، توجه بیشتری به اهمیت بازیافت آن ها به خرج بدهیم و با چند راهکار ساده و عملی صرفه جویی چشمگیری در مصرف کاغذ و قطع کمتر درختان داشته باشیم.

1- استفاده کامل از پشت و روی کاغذ

2- تفکیک زباله از مبدأ 

یعنی جدا کردن کاغذهای دور ریختنی از دیگر زباله ها، استفاده از حافظه و نرم افزارهای نوشتاری گوشی های تلفن همراه به جای کاغذ یادداشت و دورریختن آن ها به صورت روزانه. این حرکت علاوه بر صرفه جویی کاغذ، باعث می شود یادداشت هایمان نیز گم نشود. صورت حساب های خود را تا جایی که می شود از طریق اینترنت بپردازیم. به این صورت هم در مصرف فیش های کاغذی صرفه جویی می شود و هم در زمان و هزینه هایمان. به کمتر شدن آلودگی هوا هم کمک می شود.

3- داشتن یک تخته سیاه یا تخته های وایت بُرد 

در فضایی از خانه برای یادآوری برنامه و خریدهای روزانه، کمتر چاپ کردن تراکت و تبلیغات کاغذی و رفتن به سمت تبلیغات اینترنتی و الکترونیکی که هم از بازدیدکننده زیادی برخوردار است و هم باعث قطع درختان کمتری می شود.

4- آموزش به کودکان 

درباره اهمیت حفظ محیط زیست، اسراف کاغذ و...

5- استفاده از کتابخوان، تبلت و خرید و دانلود نسخه های مجاز کتاب ها به جای خرید کتاب.

6- قرض دادن و قرض گرفتن کتاب و مجله و...

زندگی بدون کاغذبازی

حالا چه کار کنیم تا کاغذ کمتری مصرف کنیم که درخت کمتری قطع و آب کمتری مصرف شود تا درختان بیشتری برای آتش سوزی ها و قاچاقچیان و چوب برهای غیرمجاز بمانند و آب بیشتری در صنعت و کشاورزی هدر نرود؟ بخوانید:

* با راه اندازی اتوماسیون اداری در اداره ها، به جای کاغذبازی و پاس دادن ارباب رجوع از این اتاق به آن اتاق، این روند رایانه ای می شود. خوبی این روش این است که دیگر مجبور نیستیم برای امضا گرفتن از بعضی کارمندان برخی اداره ها، هر روز منتشان را بکشیم و روی ماهشان را ببینیم!

* به جای دستمال کاغذی از دستمال پارچه ای و به جای ظرف های کاغذی از ظرفهای قابل شست وشو استفاده کنیم. در این صورت وقتی همسایه برایمان آش نذری می آورد، می توانیم داخلش دوباره شله زرد بریزیم و برایش پس ببریم. بعید نیست این کار باعث خیر شود و دو جوان نوشکفته هم به همدیگر برسند!

* تحویل نشریات قدیمی، بسته بندی ها و کاغذهای باطله به سازمان بازیافت باعث می شود هم در چشم دیگران باکلاس جلوه کنیم و هم کیسه، نمک، وایتکس، جوجه رنگی و خاکبرگ مجانی گیرمان بیاید. ولی حواسمان باشد فیش های بانکی، عکس های خانوادگی، دفتر خاطرات و دیگر موارد شخصی را سالم داخل زباله ها نیندازیم، احتیاط شرط عقل است!

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید