ف مثل فرهنگ سازی:

ف مثل فرهنگ سازی

کد خبر : 1357019 خرداد 1398ف مثل فرهنگ سازی 0
ما هم میتوانیم
ف مثل فرهنگ سازی

 

ما هم میتوانیم
روزی چند دقیقه ای دیر به جلسه شورای تیتر روزنامه رسیدم و وقتی رسیدم دیدم همه هفت عضو شورای تیتر با حالتی شوک گونه دور یک قطعه عکس حلقه زده اند و در سکوتی سنگین فقط به عکس نگاه می کنند با تعجب صندلی ام را جلوتر کشیدم و عکس را از روی میز و وسط حلقه دوستان بر داشتم ، برداشتن همانا و به حلقه شوکه ها پیوستن هم همانا...اما موضوع عکس چه بود؟ یک عکس هوایی از چهار راهی در توکیو بود و اتومبیل های پشت چراغ قرمز آنچنان منظم و پشت هم ایستاده بودند که پنداری یک نفر خط کش برداشته و با خط کش توقف خودروها را نظم و ترتیب داده است آن هم آنچنان نظمی که بی اغراق حتی چند سانتی متر هم این سو و آن سو نیستند !! حالا بیائیم توقف اتومبیل های داخلی را بررسی کنیم یا به نوع راندن در میان خطوط خودمان دقت کنیم چه می بینیم جز نا هماهنگی و بی نظمی و ....چرا ؟ مگر چشم بادامی ها فرهنگی غنی تر از ما دارند یا مردم سرزمین آفتاب تابان از دماغ مبارک فیل افتاده اند؟
همه مشگل ما این است که « باور» های خود را « بارور» نکرده ایم ، یادمان رفته است ایرانی هستیم و فرهنگی سه هزار ساله داریم از یاد برده ایم مسلمانیم و در آئین ما نظم و رعایت حق الناس و احترام به مقررات یک تکلیف است ما اگر باورهای خود را بارور کنیم آن وقت دوبله پارک نمی کنیم چون دور از شان و شخصیت ما است ‌، از چراغ قرمز عبور نمی کنیم چون خلاف اعتقادات ما است ، سبقت غیر مجاز نمی گیریم چون اعتبار یک ایرانی مسلمان فراتر از اینها است و و و
ما نه تنها میتوانیم مانند چشم بادامی ها باشیم که اگر باورهای فرهنگی و آموزه های دینی خود را بارور کنیم حتی میتوانیم آموزگار آنها هم باشیم همین و دیگر هیچ!
جعفر سهرابی
روزنامه نگار

 

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقشه جامع شهر ساری
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید