بازار هفتگی

عرضه مستقیم کالا _ گردش اقتصاد شهری _ جذب گردشگر

کد خبر : 1230525 اردیبهشت 1398اخبار 0
بازارهای هفتگی با توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت شهری اهمیت دو چندان می یابد و از آنجایی که این بازارها می تواند حتی باورهای فرهنگی و مذهبی منطقه را یادآور باشد اهمیتی خاص یافته اند.
 عرضه مستقیم کالا _ گردش اقتصاد شهری _ جذب گردشگر

 

 

 

یکی از مهمترین شیوه های توسعه اقتصاد در شهرها نحوه توزیع کالاها و خدمات است امری که نقشی مهم در رفاه مصرف کنندگان و همچنین  بازاریابی برای تولیدکنندگان دارد

وضعیت اقتصاد اصلی مهم و اثر گذار در چگونگی توسعه فضای زندگی انسان هاست که یکی از جمله راه های توسعه این مهم ایجاد بازارهای هفتگی است. بازارهای هفتگی می تواند نقشی موثر و تحول آفرین در جوامع شهری کوچک و روستایی داشته باشد و به توسعه پایدار اقتصاد کمک کند

بازارهای هفتگی با توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت شهری اهمیت دو چندان می یابد و از آنجایی که این بازارها می تواند حتی باورهای فرهنگی و مذهبی منطقه را یادآور باشد اهمیتی خاص یافته اند.

این بازارها می تواند نسبت به جذب گردشگر اثر گذار باشد و همچنین به دلیل قیمت پایین تر اجناس به بهبود معیشت مردم کمک کند. در این بازارها می توان بسیار آسانتر به فروش محصولات تولیدی و صنایع دستی پرداخت و در واقع این بازارها می تواند نمایشگاهی ویژه و متنوع برای تولیدات بومی باشد وحتی دست دلالان هم از بازار تولیدکنندگان ساقط شود.

در همین راستا مرکز استان مازندران بازار های هفتگی در نقاط مختلف شهر را برای اولین بار در اردیبهشت سال1373 با حدود 20 عرضه کننده میوه و تره بار  بر پا کرد .

بازارهای هفتگی روستایی نیز علاوه برکارکردهایی که ناشی ازماهیت وجودی آنها یعنی تبادل و تجارت کالاها و برآوردن نیازهای خریداران و فروشندگان است اثرات عمیقی نیز در توسعه روستایی ازطریق گشایش و بهبود اقتصاد روستایی و نیز تأثیرات فرهنگی و اجتماعی و ایجاد انگیزه در جهت تولید و جذب جمعیت به عنوان گردشگر، نیروی کار فصلی، مشتریان، فروشندگان و واسطه ها دارد.

بازارهای هفتگی که هم اکنون در استان های شمالی بیش از دیگر مناطق برپا می شود نقشی پررنگ در اقتصاد محلی این منطقه ایفا کرده است که ضرورت دارد این مهم در سایر مناطق نیز بیش از پیش رواج یابد.

هم اکنون 14 بازار هفتگی در نقاط مختلف شهر بر پا شده که 800عرضه کننده کالا مشغول به امرار و معاش می باشند که از افراد قدیمی بازار به آقایان خدادادی ، خرم ،مهدوی و خانم محمدی اشاره کرد که این افراد 25 سال در بازار های مذکور فعالیت دارند .

سازمان ساماندهی مشاغل شهری در سال 97 طرح ویژه ای برای ساماندهی دست فروشان برگزار کرد که همه این عزیزان شناسایی و ثبت نام شده و برای همه افراد کارت الکترونیکی فعالیت در بازار هفتگی صادر شد و این روند استمرار دارد.

 

 

گالری تصاویر

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید