باغ بانوان شهر ساری

کد خبر : 121238 اردیبهشت 1398باغ بانوان 0
هدف از ایجاد باغ بانوان ایجاد فضایی کارآمد و پایدار با ویژگی های ساختاری و کالبدی در جهت تأمین نیازهای روز زنان در کنار ارزش ها و باورهای مردم در رابطه با زنان می باشد
باغ بانوان شهر ساری

امروزه در کشور ما بر اساس نیاز زنان در بسیاری از شهرهای بزرگ، اقدام به احداث پارک های موضوعی ویژۀ آنان شده است. پارک بانوان عرصه ای برای فعالیت های فرهنگی، اجتماعی- مشارکتی، فراغتی- تفریحی، بهداشتی و اقتصادی، مبتنی بر ارزش های اجتماعی - فرهنگی بانوان در هر جامعه ای می باشد. لذا، برنامه ریزی و طراحی در این پارک ها می بایست زمینه ساز شکوفایی، بالندگی، ایجاد حس اعتماد به نفس و مشارکت و نیز اشتغال برای بانوان باشد.

موضوع مورد مطالعه پارک بانوان به عنوان رویکردی نو، در دهه اخیر همواره با دیدگاه های مختلفی مواجه بوده است. اما، با توجه به شرایط اجتماعی ویژۀ کشور و تأکید بر بسیاری از ارزش های اجتماعی و فرهنگی زنان، این موضوع با اهمیت به تأمین نیاز بانوان به منظور برخورداری از فضای مناسب جهت بهره گیری آزادانه از امکانات تفریحی، ورزشی تاکنون مطرح و تا مرحله احداث پارک بانوان نیز پیش رفته است. زیرا هدف نهایی ایجاد فضایی است که کارآمد و پایدار باشد و ویژگی های ساختاری و کالبدی آن در جهت تأمین نیازهای روز زنان در کنار ارزش ها و باورهای مردم در رابطه با زنان فراهم گردد.

ضرورت‌ها و فرصت ها

 بانوان به‌عنوان تاثیرگذارترین قشر بر سلامت و شادابی جامعه، نیمی از جمعیتِ کهن‌شهر ساری را به خود اختصاص داده‌اند. چه در فرهنگ بومی مردم شمال کشور که از دیرباز زنان دوشادوش مردان در کلیه صحنه‌های اجتماعی و اقتصادی حضور داشته و چه در دین مبین اسلام، به ایشان جایگاه ویژه‌ای اعطا شده است. اما بدیهی است در این دوران که گذار از سنت به مدرنیسم تغییر کرده است، می‌بایست به مطالبات این قشر با نظرگاهی متفاوت نگریست. ازآنجایی که توجه به سلامت جسمی و روحی زنان از اهمیت بالایی برخوردار است، یکی از امکاناتی که در این راستا و مختص ایشان در فضای شهری در نظر گرفته شده، باغ بانوان ساری است. لذا، شهرداري ساري با الگو برداري از كلان‌شهرهاي كشور و در جهت ارج نهادن به مقام زنان و رفاه شهروندي آنان، اقدام به ساخت بوستاني ويژه این قشر نموده و توجه مبسوطي به مطالبات ایشان دارد.باغ بانوان شهر ساری، به‌عنوان بزرگترین و مجهزترین پارک اختصاصی بانوان در منطقه شمال کشور از سال 1395 و با همت شهردار و مجموعه مدیریت شهری ساری، به طور جدی در دستور کار مسئولان قرار گرفت.

پس از بررسی‌های صورت گرفته به لحاظ رعایت اشراف و محرمیت فضا و همچنین سهولت دسترسی به آن، مکان پارک در ابتدای جاده فرح آباد ساری، در جوار منطقه ششصد دستگاه تعیین گردید

باغ بانوان ساری در فضایی به مساحت هشت و نیم هکتار و متشکل ازانواع کاربری های تفریحی، ورزشی،رفاهی و خدماتی مورد نیاز بانوان طراحی گردید. مسیرهای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و اسکیت، فضاهای غذاخوری شامل رستوران و چایخانه سنتی، زمین‌های ورزشی شامل والیبال، فوتبال، بسکتبال،تنیس، زمین بازی کودکان، بازی های الکترونیکی و کتابخانه دیجیتال،مهدکودک، گلخانه، بازارچه، تالار اجتماعات، نمازخانه ،رختکن عمومی،اورژانس و... فضاهایی است که در طراحی این پارک لحاظ شده است.

ضرورت‌ احداث

باغ بانوان ساری با اختصاص مکانی سرسبز و مناسب برای استفاده از نور خورشید و امکانات ورزشی و تفریحی، مساله «سلامت شهر؛ سلامت شهروند» را مد نظر قرار داده و با فراهم آوردن بستری برای حضور خانم‌ها در این محل و برگزاری کلاس‌های متنوع، به این ضرورت اصلی جامعه می‌پردازد. این موضوع می‌تواند ضمن خلق محلی برای ظهور و بروز هیجانات جسمی و روحی، بستری را فراهم آورد تا بیماری‌های رایج در بانوان از جمله پوکی استخوان که به سبب سبک زندگی عمده زنان ایرانی (عدم استفاده از نور خورشید به دلیل زندگی آپارتمان نشینی و خانه‌های مشرف به یکدیگر)، بسیار شایع شده، تا حدی درمان یابد. به طور کلی ضرورت احداث باغ بانوان شهر ساری در ابعاد اقتصادی و زیست محیطی به شرح ذیل قابل بررسی است

  

ضرورت اقتصادی

باغ بانوان ساری می‌تواند از طریق اشتغال‌زایی مناسب برای زنان در محیطی امن و مفرح، نقش مهمی را در زمینه کارآفرینی و رونق اقتصادی ایفا نماید. ایجاد بازارچه‌های کارآفرینی، استفاده از نیروهای آموزش دیده در نگهداری باغ بانوان و برخی مسائل فنی آن و اداره مکان‌هایی مانند بوفه‌ها، کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های درون پارک نیز موقعیت مناسب و امن در اختیار تعدادی از زنان جویای کار قرار خواهد داد و نیز مکانی برای ارائه کارهای سبک و پاره وقت، مانند ارائه بافتنی‌های تزئینی، کارهای دستی و در مجموع بهره بردن از هنرهای بومی و سنتی به‌ویژه برای خانم‌های سالمند و یا بانوانی که برای کارهای خانگی خود محل عرضه ندارند، ایجاد خواهد شد. این ایده می‌تواند ضمن پر کردن اوقات فراغت سالمندان که در پارک ها می‌گذرد، برای اکثریت زنان سالمند که بیمه نبوده و درآمدی ندارند، منبعی برای کسب درآمد باشد.

ضرورت زیست محیطی

حرکت بر مسیر افزایش سرانه فضای سبز شهر ساری، یکی از ضرورت‌های احداث باغ بانوان به شمار می‌رود. زیرا همراهی این دغدغه با موضوع نیاز به فضای اختصاصی برای زنان، خود سرمشقی برای احداث باغ بانوان محسوب می‌شود. چراکه تحقق این طرح، هم تا حدودی موجبات تامین سرانه فضای سبز را فراهم آورده و هم ضمن بهره‌گیری از این پتانسیل طبیعی، یکی از مهمترین نیازهای اجتماعی-اقتصادی جامعه را مرتفع می‌سازد.

 

گالری تصاویر

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید