آموزش و فرهنگسازی؛

مدیریت پسماند در دیگر کشورها/۹۷ درصد بطری های پلاستیکی در نروژ بازیافت می شوند

کد خبر : 1196121 فروردین 1398آموزش و فرهنگ سازی 0
مدیریت پسماند در دیگر کشورها/۹۷ درصد بطری های پلاستیکی در نروژ بازیافت می شوند
مدیریت پسماند در دیگر کشورها/۹۷ درصد بطری های پلاستیکی در نروژ بازیافت می شوند

طرح امانی بطری در کشور نروژ، 97 درصد از تمامی بطری های پلاستیکی را بازیافت می کند. مدل پیشنهاد شده در کشور نروژ، یک طرح امانی را ارائه می دهد که براساس آن بطری که شما خریداری می کنید در واقع به شما تعلق ندارد. در عوض، می توانید آن را با استفاده از دستگاه های دریافت خودکار، یا پیشخوان فروشگاه ها و جایگاه های سوخت در ازای دریافت مبالغ نقدی یا اعتباری، تعویض کنید.
اگر انگیزه اولیه کافی نباشد، دولت نروژ یک مالیات زیست محیطی را برای تولید کنندگان پلاستیک اعمال کرده است که این مالیات می تواند به ازای بازیافت بیشتر آنها، کاهش یابد.
اگر در کل، در سراسر کشور، بازیافت بیش از 95 درصد باشد، همه از پرداخت مالیات معاف می شوند. در طول هفت سال گذشته، تولید کنندگان تلاش کرده اند که به این هدف دست یابند.
برای اطمینان از این که مردم اهداف این طرح را برآورده می کنند، مبلغی به عنوان سپرده به مقدار تقریبی 15 تا 30 سنت به ازای هر بطری پلاستیکی درنظر گرفته می شود که پس از بازگشت بطری، این مبلغ بازپرداخت می شود.
این طرح، میزان تقاضا را برای تولید پلاستیک کاهش می دهد. یک بطری به تعداد 12 بار می تواند بازیافت شود، بطری های شفاف برای تولید بطری جدید استفاده شده و انواع رنگی آن در تولید مواد پلاستیکی جدید مورد استفاده قرار می گیرند.
این مدل از سوی صاحبان مغازه های کوچک مورد استقبال قرار گرفته است، زیرا آنها به ازای هر بطری پلاستیکی هزینه اندکی دریافت می کنند و این موجب توسعه فعالیت های تجاری آنها می شود.
این طرح می تواند در بریتانیا (که در آن تنها نیمی از بطری های پلاستیکی بازیافت می شود) نیز مورد استفاده قرار بگیرد. به تازگی شرکت کوکا‌کولا، ماشین آلاتی با الهام از دستگاه های دریافت بطری های پلاستیکی مرسوم در کشور نروژ، در بعضی از نقاط مهم بریتانیا معرفی کرده است. با این حال، گزارش شده که این طرح می تواند در سراسر بریتانیا اجرائی شود. در حال حاضر، دولت بریتانیا در حال رایزنی با کشور انگلستان جهت اجرائی کردن این طرح است.

 

منبع

http://yon.ir/42rBe


ترجمه شده توسط اداره امور ارتباطات و آموزش شهروندی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری

 

برچسب ها سید+سلمان+ابوالقاسمی پسماند تپش تفکیک پسماندساری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید