نقش بهار نارنج در رونق فضاي شهري و ضرورت حفاظت از آن

شكوفه‌هاي زيبا و مظلوم

کد خبر : 1194719 فروردین 1398اخبار 0
مازندران بزرگ و ساري، از ديرباز داراي ظرفيت‌ها و مواهبي طبيعي بوده است كه به‌نوعي، شناسنامه اين خطه از سرزمين پهناورمان بوده‌اند
شكوفه‌هاي زيبا و مظلوم

مازندران بزرگ و ساري، از ديرباز داراي ظرفيت‌ها و مواهبي طبيعي بوده است كه به‌نوعي، شناسنامه اين خطه از سرزمين پهناورمان بوده‌اند.

 

طبيعت زيبا و سرسبز مازندران كه جنگل‌ها و مراتع و رودخانه‌ها و دريا از بارزترين آنها هستند، هميشه به‌عنوان پيشاني جذاب كشورمان خودنمايي كرده‌اند.

 

هر سال هم كه فصل زيباي بهار از راه مي‌رسد، درختان نارنج؛ يكي از اين مواهب طبيعي در مركز استان مازندران، دلربايي مي‌كنند. ساري حدود 5هزار اصله درخت نارنج دارد كه عطر شكوفه‌هاي بهار نارنجشان در آغاز بهار طبيعت در سراسر شهر ساري به مشام مي‌رسد و هوش از سر عابران مي‌ربايد.

 

اينها اما وجه زيباي اين ماجرا است چون متاسفانه گاه شاهديم كه با اين موهبت و ظرفيت خدادادي كه هم نقش مهمي در زيبايي بصري فضاي شهرمان دارد و هم فرصتي براي جذب گردشگر در شهر و استانمان است، رفتار خوبي انجام نمي‌شود.

 

اين روزها كه در نيمه ماه ابتدايي سال 1398 هستيم، گاهي مواجه مي‌شويم با افرادي كه با تكان دادن شاخه‌هاي درخت نارنج در كوچه و خيابان‌ها و حتي -متاسفانه- با استفاده از ضربه‌هاي چوب بر پيكر اين درختان، شكوفه‌هاي بهار نارنج را به طور بي‌رحمانه‌اي به پايين مي‌ريزند تا از آنها براي مصارف شخصي بهره‌برداري كنند بدون اينكه به اين نكته مهم فكر كنند كه اينها، سرمايه‌اي عمومي هستند كه قرار نيست به اين شكل مورد استفاده بگيرند.

 

از سويي ديگر، تقريبا همگان مطلع‌اند كه سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري شهرداري ساري، مسووليت اصلي حفاظت از اين درختان و سامان‌دهي وضعيت آنها را به عهده دارد و هرگونه دخل و تصرفي درباره اين درختان بدون هماهنگي با اين سازمان، منع و پيگردي قانوني به همراه دارد.

 

در اين بين و اگرچه تنها بخش اندكي از جامعه، گاه مبادرت به آسيب رساندن به درختان نارنج مي‌كنند اما شكي نيست كه همين ميزان هم براي هويت بصري و فرهنگي و اجتماعي ساري ايجاد خسارت مي‌كند و چهره شهر را مخدوش مي‌كند، بنابراين غير از وظيفه‌اي كه شهرداري ساري و سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهرداري به لحاظ سازماني در جهت حفظ اين سرمايه، به عهده دارند، اما حتما مي‌بايست فرهنگ‌سازي و و اطلاع‌رساني بهتر و گسترده‌تري درباره اهميت حفظ اين سرمايه طبيعي توسط نهادها و سازمان‌هاي فرهنگي در مازندران و ساري انجام شود تا ديگر شاهد مشاهده صحنه‌هاي نازيباي آسيب رساندن به درختان نارنج و شكوفه‌هاي خوشبو و عطرآگين آن نباشيم.

 

ساري، مركز و نگين زيباي مازندران است و بهار نارنج، يكي از مهم‌ترين و جذاب‌ترين ظرفيت‌هاي اين ديار علوي‌ست و فراموش نكنيم كه مردم، هميشه چندين گام جلوتر از مسوولين، مالك و حافظ شهر و منافع شهرشان هستند.

 

 

روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری ساری

 

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید