آخرین پنجشنبه سال

آخرین پنجشنبه سال بنام روز آرامستان

کد خبر : 1180723 اسفند 1397اخبار 0
روز آرامستان، روز کارکنان زحمتکش آرمستانهای کل کشور گرامی باد.
آخرین پنجشنبه سال بنام روز آرامستان

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت آرامستانهای شهرداری ساری، در اعتقادات عامه مردم مسلمان است که شب جمعه آخر سال به عبارتی پنجشنبه آخر سال، اهل قبور و ارواح مردگان باید زیارت شوند و آنان در این شب‌ها بیدار و منتظر و بر بام خانه های خود در آمده  تا که بازماندگان  به نام آنان نذورات و خیرات دهند  و هم چنین  مرسوم است در چنین شبهایی  در گورستان‌ها  بر سر قبر عزیزان شمع یا چراغ بیافروزند.

ایرانیان باستان  نیز چنین رسمی داشتند در مناسبت‌هایی  یاد و خاطره درگذشتگان را گرامی می‌داشتند. یکی از اینگونه مناسبت‌ها در روزهای پنجه بوده است و بدین معنی که یک روز از پنج روز پایان سال را به بزرگداشت درگذشتگان اختصاص داده و اعتقاد داشتند که (روح درگذشتگان) در چنین روزی انتظار بازماندگان را می‌کشند و به اصطلاح چشم براه هستند.

 

به همین منظور مردم در محل دفن اجساد درگذشتگان خود دور هم جمع شده  وبا  پاشیدن آب و عطر افشانی قبور اموات، روان مردگان خود را شاد می‌ساختند. این رسم با رواج اسلام در بین ایرانیان همچنان ادامه یافت و رنگ و بوی اسلامی بخود گرفت و ایرانیان همان آداب را با تغییراتی درشب جمعه آخر سال تا کنون برگزار می کنند.

 

حال با پشت سر گذاشتن یک سال و فرا رسیدن ایام نوروز، به بهار و سال جدید سلام می دهیم و همین کار را هم با اهل قبور در پنجشنبه آخر سال انجام می دهیم و حتی بسیاری از افراد در لحظه تحویل سال در مزار شهدا و درگذشتگان خود به سر می برند و معنی این حرکت می تواند این باشد که هر چند گذشتگان دستشان ازدنیا کوتاه است، اما برای ما همچنان بهاری هستند و در یاد وخاطره ما همیشه زنده اند و قطعاً روح گذشتگان هم با این حضور بر سر مزارشان شاد خواهد شد و این سنت را باید از سنت های ارزشمند مردم کشورمان دانست.

روابط عمومی سازمان ضمن گرامیداشت این روز، به پرسنل خدوم و زحمتکش آرامستانهای کل کشور، خداقوت و سرسلامتی عرض می نماید و سال جدید را سال پُر از رحمت و نگاه خدا برای این عزیزان و خانواده های صبورشان آرزو می کند.

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید