به بهانه بازديد شهردار ساري و مديركل گردشگري و صنايع‌دستي و ميراث فرهنگي مازندران از بوستان ولايت؛

موزه‌ها؛ نقبي به تاريخ و حفظ هويت

کد خبر : 106524 اسفند 1397اخبار 0
براي ثبت در تاريخ، غير از اثرگذاري و شاخص بودن، نياز به كمي استمرار است و البته كه كمي چاشني اقبال! چه بسيار اتفاقات مهم تاريخي كه رخ دادند اما مجالي براي ماندگاري نيافتند و در حافظه تاريخ جمعي، به بخش تاريكحانه فراموشي راه يافتند
موزه‌ها؛ نقبي به تاريخ و حفظ هويت

 

 

وقتي پاي صحبت‌هاي قديمي‌هاي ساري و اهالي تاريخ و فرهنگ مركز استان مازندران مي‌نشستيم، هميشه از نبود يك موزه جامع براي اين شهر تاريخي گله‌ها مي‌شنيديم. جايي كه هم مكاني براي حفظ باورها و ارزش‌ها و تاريخ و هويت كهن ساري باشد و هم محفلي براي مراجعه تا با ديدن اسناد و آثار تاريخي بر جاي مانده در طول تاريخ باشكوه اين شهر بزرگ، از گذشته پرفروغ عبرت بگيريم و از تجارب ارزنده پيشينيان براي حال و آينده بهتر، بهره ببريم.

 

بوستان ولايت ساري اما به گواه آنچه تا به امروز بر آن گذشت از ابتدا در كنار ايجاد فضاي مفرح‌بخش براي خانواده‌ها و نيز ايجاد مكاني با قابليت جذب گردشگر بيشتر براي ساري و مازندران، با تاكيد شهردار ساري كه همواره به فرهنگ به‌عنوان يكي از اركان مهم توسعه نگاه كرده و مي‌كند، با هدفي جامع‌تر يعني فراهم كردن امكاني براي ساروي‌ها و غيرساروي‌ها در جهت استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي فرهنگي ايجاد شد.

 

 

در اين ميان اختصاص بخشي از فضاي گسترده بوستان ولايت به ايجاد موزه‌هاي متنوع كه شامل موزه اسناد و نسخ خطي، موزه تاريخ، موزه مهر و سكه و موزه باستان‌شناسي است، گامي مهم و پويا در جهت همين هدف تعريف مي‌شود.

 

 

ضمن اينكه زير مجموعه‌هاي اين 4 بخش از جمله موزه مردم‌شناسي و آثار تاريخي، موزه تاريخ طبيعي مازندران و موزه مطبوعات كه در عين تخصصي بودن وجه مردمي‌تري نيز دارند، نشان‌دهنده توجهي‌ست كه مديريت شهري ساري به بخش‌هاي تخصصي و عام‌تر در كنار هم داشته و دارد.

 

در اين مدت مقامات و مسئولان مختلف كشوري و استاني نيز در بازديد از اين پروژه بزرگ ساري، همواره ابراز شعف و خرسندي خود را از ايجاد چنين فضايي در مركز استان مازندران ابراز كرده‌اند كه خود، نشانه‌اي ديگر است بر اينكه عزم شهردار ساري براي ساخت چنين مجتمعي در قلب شهر ساري، چقدر اصولي و لازم بوده است.

 

 

 

در تعريفي هم از كه فرهنگ به شكل آكادميك شده است؛ فرهنگ، مجموعه‌اي از ارزش‌ها، سنت‌ها، باورها و هويت و تاريخي‌ست كه از نسلي به نسل ديگر انتقال داده مي‌شود و بخشي از آن، اشيا و اسنادي‌ست كه با داشتن اماكني همچون موزه‌ها به شكل مطلوبي حفظ شده و به آيندگان مي‌رسند.

 

ضمن اينكه يكي از بزرگ‌ترين نقايص فرهنگي ساري كه تا به حال تقريبا تنها مركز استاني بود كه موزه نداشت، با اتفاق خوب بوستان ولايت و موزه‌هاي چهارگانه‌اش مرتفع شده و در آينده نزديك و با تاكيد و توجه مهدي عبوري و پيگيري مديران متعهدي چون سيف‌الله فرزانه و ديگران، به سرانجامي بهتر و موثرتر نيز خواهد رسيد.

 

 

روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری ساری

 

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید