12 اسفند 1396

نکات ایمنی مربوط به ایمنی جنگل و طبیعت در ایام نوروز و روز طبیعت

روز طبیعت روز آشتی شهروندان با طبیعت است که در این روز باید به نکات ایمنی توجه ویژه ای داشت تا حادثه ای برای شهروندان عزیز فراهم نشود.توجه به نکات ایمنی و رعایت هشدارهای صادره از سوی سازمانهای امدادی برای گذراندن یک روز خوب و در کنار خانواده بودن بسیار ضروری است که همه مردم باید نسبت به آنها توجه داشته باشند.

ما ایرانیان همه ساله در روز سیزده فروردین روز طبیعت در فضا های سبز و باغات به همراه خانواده ها در کنار یکدیگر به تفریح و شادمانی می پردازیم و متاسفانه در این روز شاهد حوادث ناگواری نیز برای بعضی از خانواده ها هستیم.

برای اینکه در روز طبیعت امسال بتوانیم روز بدون حادثه ای داشته باشیم از تمام شهروندان عزیز درخواست داریم تا با رعایت نکات زیر نسبت به ایجاد محیطی امن و آرام برای خود ، خانواده  و سایر شهروندان اقدام نمائیم.

توصیه های ایمنی روز طبیعت

1 - در تعطیلات نوروزی به ویژه هنگام استراحت در باغ‎ها و بوستان‎های شهری، در حفظ درختان، گیاهان و زیبائی‎های طبیعت کوشا بوده و از ایجاد آتش در این مکان‎ها جدا خودداری نمائید.

2- به خاطر داشته باشید ته سیگار روشن، چوب نیم‎سوخته و زغال روشن داخل اجاق‎ها را کاملأ خاموش نموده و با اطمینان کامل آن را زیر خاک مدفون نمائید.

3- در هنگام رانندگی در جاده، ته سیگار روشن را بر روی شاخ و برگ درختان نیندازید؛ چون باعث آتش‎سوزی درختان خواهید شد.
4- از روشن کردن آتش در زیر دکل‎های فشار قوی برق خودداری کنید که عدم رعایت این مورد می‎تواند فاجعه بزرگی به دنبال داشته باشد.

5 - در صورت برپاکردن خیمه و چادر مراقب باشید که محل استقرار اجاق‎ها و چراغ‎های خوراک‎پزی دورتر از خیمه و با در نظر گرفتن مسیر باد برپا شود.
6 -روشنائی‎های گازی و شعله‎ای و مشابه را در نقطه‎ای مصون از برخورد افراد، به خصوص بچه‎ها مستقر نمایید.
7 -محل اطراف خود را حداقل تا فاصله‌ی 10 متری از شاخ و برگ درختان خشک و خاشاک پاکسازی کنید چون در اثر گرما و کوچک‌ترین حرارت و جرقه، سریعا آتش سوزی به وجود می‎آید.
8- در زمان صاعقه خود را به محل امن برسانید و اگر داخل خودرو هستید، توقف نمائید و از آن خارج نشوید. ضمناً از لوله‎های آب، دکل‎های برق، اسکلت‎های فلزی، دودکش‎ها، پست‎های فشار قوی برق، ساختمان‎های نیمه‎کاره و تک درخت فاصله بگیرید.

9-  از شکستن شاخ و برگ درختان در روز طبیعت خودداری کنید.
10 - چنانچه در روز طبیعت قصد رفتن به کنار رودخانه‎ها و نهرهای پرآب را دارید، حتماً به اندازه کافی از جریان شدید رودخانه‎ها فاصله گرفته و مراقب فرزندان خود باشید.
11 - شماره تلفن‎های حوزه انتظامی، ایستگاه آتش نشانی و امداد و نجات و آگاهی و سایر شماره تلفن‎های مربوط به سازمان‎های امدادی و خدماتی هم‌چون آب و فاضلاب، برق و گاز را در دسترس داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید سریعا با این مراکز تماس بگیرید .

12 -به‌هم‌راه داشتن یک دستگاه خاموش کننده‌ی پودر و گاز آتش نشانی و کیف محتوای لوازم کمک‌های اولیه جهت استفاده در مواقع ضروری الزامی است.

 

 

 

ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید