توجه به رفع نیازهای اجتماعی کودکان در سایه اقدامات مدیریت شهری

امروزه با توسعه روزافزون اجتماعی، لازم است شهرهای کوچک و بزرگ، کانون توجه به نیازها و خواسته های همه اقشار و گروه های سنّی شهروندی باشند.

 

فضاهای شهری، با مدیریت صحیح مدیران شهری، نقش مهمی در برآورده ساختن نیازهای اجتماعی و فردی شهروندان، خصوصاً کودکان ایفا می کنند. ارتقاء کیفیت این محیط ها می تواند تأثیر بسزایی در رشد و شکوفایی کودکان بگذارد.  

 

در این راستا، مجموعه مدیریت شهری ساری با نگاه ویژه و برنامه ریزی های لازم نسبت به موضوع کودکان، اقدامات بسیاری نظیر برگزاری کلاس و کارگاه های آموزشی، برگزاری جشنواره ویژه کودک و خصوصاً ایجاد فضاهای بازی و تفریح مخصوص کودکان در پارک ها و بوستان ها انجام داده است.

 

بازپیرایی میدان های معلم و ساری‌کنار و نصب وسایل بازی کودکان به همراه مناسب سازی محیط داخلی میدان برای ورود کودکان و خانواده ها، یکی از اقدامات مدیریت شهری برای کودکان است که ازدحام خانواده ها و بازی کودکان در اوقات فراغت شبانه روز در این محیط ها، بیانگر رضایت آنان از اینگونه اقدامات است.

 

 

توجه به فضای سبز و ایجاد پارک های کوچک و بزرگ محله‌ای مانند پارک روشن، پارک دانشجو، پارک اتحاد و ... که عمدتاً وسایل ورزشی و وسایل بازی کودکان در آن جانمایی شده است نیز حکایت از توجه شهرداری به مناسب سازی محیط شهری برای کودکان و خانواده ها دارد.

 

 

بازآرایی محیطی و نصب وسایل بازی کودک در پارک های کوشاسنگ، شمس، کولاییان و ... نیز غیر از آن که مصداقی بر همین مدعاست، نمایانگر توجه به اصل توسعه متوازن در اقدامات فرهنگی و عمرانی مدیریت شهری است.

 

 

ناگفته نماند که اختصاص فضای وسیع و تجهیز وسایل بازی در دو بوستان بزرگ شهری(بوستان های ملل و ولایت)، نیز بیانگر توجه مجموعه مدیریت شهری به این قشر آینده ساز و ایجاد فضاهای مناسب تفریحی و اجتماعی در محیط های شهری است.

 

 

همچنین، کارگروه کودک در سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری برنامه‌ی خود را با 6عنوان در قالب برنامه‌های میدانی و متمرکز (کودک و صلح، کودک و طبیعت، کودک و نشاط کودک، آموزش کودک و سلامت) در سراهای تداوم برگزار كرد.  

 

بنا به گزارش کارگروه کودک، در طی سال گذشته بیش از 5هزار کودک از خدمات کودک سراهای تداوم استفاده کرده‌اند و کلاس‌های آموزشی در 5حوزه اصلی خلاقیت هنری، موسیقی خلاق، بازی و ریاضی خلاق، نمایش خلاق و مهارت‌آموزی قرآنی در بیش از 4000 ساعت ارائه شده است.

 

ساخت و ساز خلاق، کاردستی، سرامیک و سفال‌سازی، عروسک‌سازی، تصویرسازی، نقاشی، طراحی، خوشنویسی، موسیقی و آواز، آموزش ریاضی و هنر، رفتار حرکتی، فلسفه برای کودکان از جمله کلاس‌های برگزارشده برای کودکان مشترکین سراها بوده است.

 

بدون تردید، دستیابی به اهداف بلند و توسعه پایدار شهری بر پایه مشارکت شهروندان امکان پذیر خواهد بود؛ در این میان، توجه به خواسته های کودکان با هدف جلب مشارکت آن‌ها در ساخت و برنامه ریزی آینده شهر از اهعمیت بالایی برخوردار است؛ بر این اساس، مجموعه اقدامات شهرداری ساری با محوریت کودکان در زمینه های مختلف آموزشی، پرورشی و ایجاد محیط های امن تفریحی، گام مهمی در راستای مشارکت کودکان بواسطه افزایش روحیه اجتماعی و تقویت انگیزه های درونی و اعتماد به نفس در آنان به شمار می رود که تاثیر آن در آینده نمایان می شود.

 

چاپ محتويات