خانه کلبادی

 

 

 

 

اين خانه كه به خانه كلبادي‌ها يا عمارت كلبادي هم مشهور است، در چهار راه برق، در ضلع شمال شرقي خيابان انقلاب، نرسيده به ميدان ساعت شهر ساري، واقع شده و از دوره قاجار باقي مانده است.

 

 

اين بنا در حدود ۱۲۵ سال پيش به دستور سردار جليل از امراي ارتش وقت ساخته شد و به نام فرزند بزرگش "امير نصرت شكوه نظام" به اميريه معروف شد. امير نصرت در جواني فوت نموده و  سردار جليل اين بنا را به فرزند وي، منوچهرخان، بخشيد.

 

سبك معماري عمارت كلبادي از تكاياي دوره قاجاري است و داراي دو بخش عمده اندروني و بيروني است. بناي اصلي واقع در بخش اندروني با پلان مستطيل شكل در دو طبقه و يك سردابه در زير زمين احداث شده است. هر طبقه داراي يك شاه نشين و اتاق هايي در دو طرف به صورت قرينه است. بخش بيروني كه در سمت چپ ورودي اصلي قرار داشته شامل حياطي است كوچك و اتاقي براي رسيدگي به امور متفرقه و راهي نيز به حياط بزرگ اندروني دارد.

 

 
 

اين عمارت علاوه بر بخش مسكوني داراي اصطبل، آشپزخانه، محل مسكوني خدمه و حمام بوده است. اما با گذشت زمان آشپزخانه و بخش هايي از واحد مسكوني خدمه از بين رفته و هم اكنون بناهاي نوساز اداري جايگزين آن گرديده است. حمام بنا متشكل از دو بخش سربينه و گرمخانه است. در بخش گرمخانه خزينه هاي آب گرم و سرد قرار دارد.

 
 

 

ورودي اصلي اين خانه دري است كه رو به كوچه آب انبار نو باز مي شود. اين در از جنس چوب و با تزيينات چوبي و ارتفاع زياد مي باشد كه سر دري از جنس آجر اطراف آن را پوشانده است. در بيشتر خانه هاي سنتي درهاي ورودي دو لنگه هستند و هر لنگه كوبه اي دارد. زن ها حلقه لنگه سمت چپي را كه تن صداي زيري داشت به صدا در مي آوردند و مردها كوبه لنگه راستي را كه به شكل چكش بود و تن صداي بمي داشت. در اين خانه بعد از در ورودي، يك راهروي نسبتاً باريكي وجود دارد تا به ورودي حياط برسد از آنجا نيز با دو رديف پله در چپ و راست به حياط كه در سطح پايين تري قرار دارد منتهي مي شود. مصالح اصلي عمارت كلبادي از آجر و چوب و سفال مي باشد و بام بنا تماما سفالپوش است.

 

 
 

عمارت منوچهرخان كلبادي واقع در محله آب انبار نو ساري طي مصوبه هيات دولت در سال ۱۳۷۰ در اختيار سازمان ميراث فرهنگي مازندران قرار گرفت.

 
 

 

اين اثر در تاريخ ۹ آبان ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۴۸ به‌ عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

چاپ محتويات