تالاب حمیدآباد

 

تالاب حمیدآباد از جاذبه‌ های زیبای گردشگری در استان مازندران است که در جاده دریای ساری به سمت فرح آباد در روستای سرسبز و زیبای حمیدآباد قرار دارد. این تالاب پوشیده از گل های نیلوفر آبی است که در زمان باز شدن، جلوه خاصی به تالاب و منطقه می دهد. گونه های مختلف پرندگان اعم از پرندگان مهاجر و غیر مهاجر در تالاب حمیدآباد ساری زندگی می کنند که زیبایی این منطقه را صد چندان می کند.

 

 

بخش عمده ای از سطح تالاب از نیلوفرهای آبی پوشیده شده است. گیاهان تیره نیلوفر آبی، علف هایی آبزی و پایا با برگ هایی ساده‌ اند.گل ها، از تیپ مارپیچی یا حلقوی و سه پر هستند. برچه‌ ها، آزاد یا چسبیده به هم و در حالت اخیر، تمکن تیغه‌ای دارند. تمام گیاهان این تیره، آبزی و دارای ۷ جنس و تقریبا ۱۰۰ گونه در جهان هستند. در ایران، 3 جنس با ۴ گونه از این تیره در آب های راکد و شیرین شمال و غرب کشور می‌ رویند. همچنین در حاشیه تالاب گیاه نِی به وفور به چشم می خورد.

 

چنگر، خوتكا، اردك سرسفید، اردك بلوطی،‌ قو، غاز، باكلان، كشیم ها‌، ‌حواصیل ها، اگرت ها، پرستوهای دریایی، سلیم ها و كاكایی، از پرندگان مهاجری هستند که دراین تالاب زمستان گذرانی می کنند. همچنین از دوزیستان می توان به قورباغه مردابی، وزغ بز، لاك پشت افغانی و انواع مارمولك ها اشاره کرد.

 

 

در ادامه این مسیر هم به مجموعه تاریخی فرح آباد و ساحل دریای خزر می رسید. بازدید از مجموعه فرح آباد که مشخصات آن را می توانید در بخش ساری گردی همین سایت بیابید، نیز پیشنهاد ما به گردشگرانی است که مقصد گردشگری خود را شهرستان ساری قرار داده اند.

چاپ محتويات