دریاچه الندان

 

 

دریاچه الندان با مساحت ۱۷ هکتار که در هنگام بارندگی به ۳۰ هکتار می‌رسد در روستای الندان بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع می‌باشد. این اثر طبیعی با قدمت کواترنری ( حدود دو و نیم میلیون سال) به شماره ۲۶۳، در آبان ماه 1394 ثبت ملی شده است .

 

آب این دریاچه فقط از طریق نزولات آسمانی تأمین می‌شود و هیچ رودخانه‌ای به سمت آن جریان ندارد. در واقع نحوه قرارگیری و نوع خاک آن باعث شده است در اثر بارش اندکی، همه آب‌های حاصل از بارش (باران یا برف( به سمت آن جریان پیدا کند. نیز نفوذ ناپذیری خاک دریاچه، میزان ماندگاری آب را در این دریاچه افزایش می‌دهد.

 

 

فاصله تقریبی این دریاچه از شهر ساری ۷۰ کیلومتر و در مسیر جاده ساری-سمنان می‌باشد که در بلندای ۱۳۰۰ متری از تراز دریا قرار دارد. پیرامون دریاچه را جنگل‌های پهن‌برگ فرا گرفته که در بهار رویشگاه گل بنفشه و الزی (پیازچه وحشی) و گونه‌های سبزی‌های خوش رایحه و دارویی می‌باشد.

 

 در تابستان رودخانه‌ای که در آن‌سوی دریاچه روانست آبی گوارا برای نوشیدن تأمین می‌کند. در پاییز درختچه‌های ازگیل و ولیک و تِلکا محصول می‌دهند. در فصل زمستان نیز محل سکونت اردک‌های وحشی می‌باشد و سال‌های اخیر با رهاسازی ماهی در این دریاچه کاربردهای آن افزایش پیدا کرده است.

 

 

درخت‌های مهمی به نام راش، ممرز، بلوط، ملچ و نمدار پیرامون این دریاچه را فرا گرفته‌اند که از نظر زیبایی اهمیت به‌سزایی دارند.

چاپ محتويات